Jõulude eel muutub kodu koristamine paljude jaoks prioriteediks. Elo Sagor, koristusfirma MinuTeenused asutaja ja koristusentusiast, jagab nõuandeid, kuidas saavutada puhas ja hubane jõulukodu lihtsate võtetega.
Koristamise planeerimine – esimene samm eduni
Eduka koristuse alustala on selge plaan. Elo soovitab teha nimekiri ruumidest ja alustada neist, mida kasutatakse kõige sagedamini, nagu elutuba, köök ja vannituba. „Sea prioriteediks kõige nähtavamad alad ja tee tööd ruumhaaval. Vältides mitme ruumi vahel edasi-tagasi tormamist, säästad aega ja energiat,“ selgitab Elo. Pereliikmete kaasamine muudab protsessi lõbusamaks ja tõhusamaks.
Targad koristusnipid ja vahendid
Vähem on rohkem – tihti piisab kergema mustuse eemaldamiseks vaid mikrokiudlapist ja veest. Rasvadele sobivad aluselised ning setetele happelised puhastusvahendid. „Jälgi alati tootja juhiseid ja annustamissoovitusi,“ rõhutab Elo. Investeerimine kaasaegsetesse abivahenditesse, näiteks robottolmuimejasse, võib samuti oluliselt lihtsustada koristust.
Suured tööd väiksemateks osadeks
Koristustööd tasub jaotada väiksemateks etappideks, planeerides igale päevale konkreetse ülesande. Nii väldid üle jõu käivat töökoormust. Elo soovitab pärast iga suuremat koristustööd end ka premeerida, olgu selleks tassike teed või väike puhkehetk.
Levinumad vead ja kuidas neid vältida
Elo sõnul on suurim viga koristuse edasi lükkamine viimasele minutile. Samuti tasub vältida liiga paljude detailidega alustamist. „Keskendu esmalt suurtele pindadele ning kõige nähtavamatele aladele. Väiksemad detailid tee kõige viimasena,“ soovitab ta. Liigset stressi aitab vältida ka kodust mittevajalike asjade eemaldamine.
Kiired lahendused külaliste tulekuks
Kui aeg on piiratud, soovitab Elo keskenduda esikule, elutoale, köögile ja vannitoale. „Pane silma alt ära lahtised esemed ja puhasta kiirelt suuremad pinnad. Lisa hubasust küünalde ja maheda muusika abil,“ jagab Elo praktilist nõu.
Pühadejärgne puhtuse hoidmine
Pärast jõule aitab puhtust hoida igapäevane 10–20 minuti pikkune koristus. „Jaota suuremad tööd nädala peale ja hoia kodus vaid vajalikud esemed. Pereliikmete kaasamine ja vastutuse jagamine muudab ülesande lihtsamaks,“ märgib Elo.
Koristamine kui nauditav tegevus
Elo sõnul ei pea koristamise eesmärk olema perfektne puhtus. Oluline on luua parem ja hubasem elukeskkond. Ta soovitab muuta koristamise mänguliseks – näiteks korraldada ajavõistlusi või kasutada punktisüsteemi. Nii muutub ka töö meeldivamaks ja stress väheneb.
Jõuluaegne koristus ei pea olema stressirohke ega ajamahukas. Oluline on nautida protsessi ja luua kodu, kus pühadeaeg tundub eriliselt mõnus.