Kevadel torkavad määrdunud aknad eriti silma – päike paistab kauem ja eredamalt ning iga tolmuriba või veetäpp jääb kohe nähtavale. Kui aknapesu tundub tüütu ja väsitav, siis aitab läbimõeldud tegutsemine selle lihtsamaks muuta. Koristusentusiast ja koristusfirma MinuTeenused asutaja Elo Sagor jagab praktilisi soovitusi, mis aitavad aknad puhtaks saada kiiremini ja tõhusamalt.
Millal aknaid pesta?
Kevadine aknapesu võiks Sagori sõnul jääda aprilli või mai kuusse. Teine hea aeg on sügisel – septembris või oktoobris. Mõlemad ajad aitavad vältida mustuse kogunemist ja annavad puhtama siseruumi. „Vali pesupäevaks pilves, tuulevaikne ja kuiv ilm – nii ei teki triipe ega kahjusta külm vesi aknapindu.“
Töövahendid, mis teevad töö lihtsamaks
Tavalisest köögilapist üksi ei piisa. Sagor soovitab kasutada professionaalseid töövahendeid:
- mikrokiud plüüsiga klaasipesur
- pehme kummiga klaasikuivataja
- mikrokiudlapid raamidele ja äärealadele
- vuugihari aknavahede jaoks
- kvaliteetne puhastusaine, näiteks Ungeri valikust
„Kui kodus on kare vesi, võiks kasutada destilleeritud või filtreeritud vett – nii jääb klaas peale pesu tõesti särav ja triipudeta,“ lausub ta.
Tüüpilised vead, mida vältida
Sagor toob välja ka tüüpilised vead:
- Liiga soe ja päikesepaisteline ilm
- Määrdunud töövahendid
- Raamide ja äärte unustamine
- Liiga harv aknapesu
„Kui töö teha õigel ajal ja õige varustusega, on vaev väiksem ja tulemus parem,“ selgitab ta.
Kui sageli aknaid pesta?
Koristusentusiast räägib, et kaks korda aastas on hea algus, aga sõltuvalt elukohast ja elustiilist võib vaja minna sagedamat hooldust. Kui elad tolmuse tee ääres või linnas, tuleks aknaid pesta tihedamalt. „Ka väikeste laste või lemmikloomadega kodudes kogunevad jäljed kiiremini,“ lausub ta ning soovitab suurte pesude vahel aeg-ajalt klaasidelt plekid eemaldada ja raame puhastada – nii püsib puhtus kauem.